شاهکار هنری در کوه راش‌ مور (+تصاویر)
  1. خانه
  2. /
  3. خانواده و جامعه
  4. /
  5. گردشگری
  6. /
  7. شاهکار هنری در کوه راش‌ مور (+تصاویر)

شاهکار هنری در کوه راش‌ مور (+تصاویر)

با مجله اینترنتی برگک در یک مطلب تازه از گردشگری همراه باشید :

راش‌ مور,تصاویر کوه راش‌ مور,عکس کوه راش‌ مور

کوه راش‌ مور از جاذبه های گردشگری آمریکا

کوه راش‌ مور 

یادبود ملی کوه راش مور در ایالت داکوتای جنوبی در ایالات متحده آمریکا است که چهره چهار تن از مشهورترین رئیس جمهور های آمریکا بر روی سنگ کوه کنده کاری شده است.  

کوه راش‌ مور، از جاذبه های کشور آمریکا

بناهای یادبود همیشه با عزت و احترام نگریسته می شوند و در نوبه خود شاهکار هنری به شمار می روند. کوه های استوار از بهترین مکان ها برای حفظ یادگاری ها و شاهکاری هایی هستند که با رنج و مشقت زیاد بنا می شوند تا سرمایه ای فرهنگی برای آیندگان بشوند. از نقش رستم و کوه بیستون گرفته تا کوه راشمور که قدمت زیادی ندارد اما جای خود را در فرهنگ میلیون ها آمریکایی تثبیت کرده است.

 

در تاریخ آمریکای شمالی سومین دوشنبه فوریه هر سال روز ملی رئیس جمهور نام گذاری شده است و آمریکایی ها هر ساله این روز را جشن می گیرند. برای برپایی این جشن چه جایی بهتر از کوه راشمور که در آن مجسمه های گرانیتی چهار رئیس جمهور محبوب تاریخ ایالات متحده  قرار دارد.

 

راش‌ مور,عکس کوه راش‌ مور,تصاویر کوه راش‌ مور

کوه راشمور

 

از سال ۱۹۳۳ در حالی که هنوز زیر ساخت‌های مجسمه های یادبود در کوه راشمور در حال آماده شدن بود تا به امروز، تعداد بسیار زیادی گردشگر به سمت کوه راشمور جذب شده است و مورد توجه خیلی از هنرمندان و گردشگران قرار گرفته است.

 

در کوه راشمور، تصویر چهره ۴ تن از مشهورترین رئیس جمهورهای آمریکا موجود است که عبارتند از: از چپ به راست تصویر جورج واشنگتن، توماس جفرسون، تئودور روزولت و آبراهام لینکلن. ساخت این تندیس یادبود در سال ۱۹۲۵ میلادی روی زمین‌های سرخ‌پوستان قبیله لاکوتا آغاز شد. در واقع پس از اطمینان از تامین بودجه فدرال ساخت و ساز این بنای یادبود در سال ۱۹۲۷ آغاز شد و چهره‌های رئیس جمهورها بین سال‌های ۱۹۳۴ تا ۱۹۳۹ تکمیل شد.

 

کوه راشمور علاوه بر یک بنای یادبود به دلیل طبیعت زیبا و حیوانات مختلف از جمله: کرکس، عقاب، شاهین، سنجاب، جوجه تیغی، گرک صحرایی، گوسفند کوهی آمریکایی و … که در این منطقه وجود دارد مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار دارد.

 

دون رابینسون عضو انجمن تاریخی داکوتای جنوبی برای کمک به اقتصاد ایالت از راه جذب گردشگر تصمیم گرفت که یک یادبود در داکوتای جنوبی ساخته شود. در سال ۱۹۲۳ او پیشنهاد داد که این یادبود باید در تپه‌های سیاه داکوتای جنوبی و از صخره‌های گرانیتی ساخته شود. سناتور پیتر نوربک طرح رابینسون را تأیید کرد و صندوق فدرال از پروژه حمایت مالی کرد.

 

کوه راش‌ مور,عکس کوه راشمور,کوه راش‌ مور در آمریکا

تندیس چهار رئیس جمهور در کوه راشمور

 

رابینسون از گوتزون بورگلوم ، معمار و پیکرتراش آمریکایی خواست که یادبود را طراحی کند و بسازد. بورگلوم کوه راشمور را برای ساخت یادبود انتخاب کرد زیرا کار کردن روی صخره‌های آن ساده‌تر به نظر می‌رسید. پس از آنکه بورگلوم محل ساخت یادبود را در کوه راشمور مشخص کرد، تصمیم گرفت که طرح آن متشکل از چهار رئیس‌جمهور ایالات متحده باشد.

 

کوه راش‌ مور,ساخت تندیس در کوه راش‌ مور,عکس کوه راش‌ مور

عکس های کوه راشمور

 

او دو تن از مشهورترین رئیس‌جمهوران تاریخ آمریکا ، جورج واشینگتن و آبراهام لینکلن را انتخاب کرد. او همچنین توماس جفرسون را به خاطر آنکه با خرید لوئیزیانا در سال ۱۸۰۳ مساحت ایالات متحده را تقریباً دو برابر کرده بود نیز انتخاب کرد (که شامل سرزمینی می‌شد که بعدها داکوتای جنوبی نام گرفت).

 

آخرین رئیس‌جمهوری که بورگلوم انتخاب کرد تئودور روزولت بود که توسط پرزیدنت کالوین کولیج پیشنهاد شد و دلیل آن نیز معرفی سازمان پارک‌های ملی برای اولین بار توسط تئودور روزولت بود.

 

طرح اولیهٔ بورگلوم تندیس چهار رئیس‌جمهور ایالات متحده تا کمرشان بود منتها کمبود زمان و بودجه موجب شد تنها سرهایشان ساخته شود. ایوان هوسر، پدر جان شریل هوسر، در سال‌های ابتدایی کنده‌کاری دستیار گوتزن بورگلوم بود؛ او تنها اندکی پس از آغاز شروع ساخت یادبود به پروژه پیوست و سرجمع مدت هفت سال همراه او بود. وقتی هوسر، گوتزن را ترک کرد تا استعداد و توانش را بر روی کار خودش بگذارد، پسر گوتزن که لینکلن نام داشت دستیار پدرش شد.

 

گردآوری: بخش گردشگری

منبع:

arktourism.ir
karnaval.ir

امیدواریم از این مطلب بهره کافی برده باشید ، مجله چه نیوز بهترینها را برای شما آرزو دارد ، با ما در تازه ترین مطالب گردشگری همراه باشید.

لینک منبع

امتیاز شما به این مطلب
آراد برندینگ

تازه ترین مطالب

تبلیغات