انتخاب ست ورزشی مناسب برای خانم ها و آقایان

.

انتخاب ست ورزشی مناسب برای خانم ها و آقایان

انتخاب ست ورزشی برای خانم‌ها و آقایان ؛ اگر می‌خواهید استایل جذابی داشته باشید، تناسب اندام یکی از مهمترین فاکتورهایی است که باید در نظر بگیرید. امروزه روش‌های متعددی برای دستیابی به تناسب اندام برای خانم‌ها و آقایان وجود دارد اما بی‌شک ورزش بهترین روش برای داشتن اندامی متناسب است. از سوی دیگر ورزش روتین و مداوم علاوه بر تناسب اندام تاثیر بسیار زیادی در سلامتی جسم و روح دارد و همین موضوعات سبب شده به خصوص در سال‌های اخیر، بدن‌سازی و دیگر ورزش‌های باشگاهی مورد استقبال گسترده و روزافزون خانم‌ها و آقایان در سرتاسر جهان قرار بگیرد. در این میان انتخاب درست ست ورزشی هم جزو دغدغه‌های مهم ورزشکاران محسوب می‌شود.

اگر پوشاک ورزشی‌تان را به درستی انتخاب کنید بعد از تمرین کمتر احساس خستگی می‌کنید و بدن سالم‌تری خواهید داشت. در این مطلب در خصوص انتخاب ست ورزشی مناسب پیشنهاداتی را به شما ارائه خواهیم کرد.

انتخاب نوع پارچه‌ی مناسب برای ست ورزشی

https://taaghe.com/wp-content/uploads/2024/06/Choosing-sports-sets-for-women-and-men-4-1.jpg

برخی از پارچه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که عرق را در حین ورزش از پوست شما خارج می‌کنند و برخی دیگر آن را جذب می‌کنند. ست ورزشی باید مقاومت کمی در برابر تبخیر آب داشته باشد. این نوع پوشاک نباید باعث تعریق زیاد شوند تا آب بدن بـه سرعت از دست برود. این امر باعث می‌شود کـه دمای بدن در حین ورزش کردن پایین باقی بماند.

برخی از الیاف مصنوعی با قابلیت تعرق و تنفس، می‌توانند عرق را از روی پوستتان بزدایند و با قابلیت تبخیری که دارند، عرق را خشک و بدن‌تان را به سرعت سرد کنند. این نوع پارچه‌ها حاوی الیافی همچون پلی‌پروفیلن، اسپندکس، COOLMAX® و SUPPLEX® هستند مانند انواع پارچه تریکو و  برای ورزش‌هایی که باعث تعرق زیاد می‌شوند گزینه‌های بسیار مناسبی هستند چرا که هوا در درون بافت پارچه نفوذ می‌کند، عرقتان سریع خشک می‌شود و احساس راحتی خواهید کرد.

الیاف پنبه‌ای مانند انواع پارچه لینن رطوبت عرق را جذب کرده و به تبخیر سریع عرق از روی پوست کمکی نمی‌کنند. به همین دلیل زمانی که تی‌شرت یا شلوار پنبه‌ای به تن دارید، زمان وزش‌های هوازی احساس خیسی و سنگینی می‌کنید.

الیافی که بر پایه‌ی لاستیک و پلاستیک و یا پلی استر ساخته شده‌اند مانند پارچه تترون به هیچ‌وجه برای پوشاک ورزشی مناسب نیستند. این نوع پارچه‌ها قابلیت تنفس ندارند، به عرق بدنتان اجازه‌ی تبخیر نمی‌دهند و حتی جذبش هم نمی‌کنند؛ بلکه این نوع پوشاک سبب می‌شوند درجه حرارت بدنتان بالاتر برود و در هنگام تمرین احساس گرمای شدیدی کنید.

انتخاب سایز مناسب ست ورزشی

https://taaghe.com/wp-content/uploads/2024/06/Choosing-sports-sets-for-women-and-men-6.jpg

برای این که سایز درست ست ورزشی را برای خودتان انتخاب کنید به موارد زیر دقت کنید:

به طور کلی باید لباس‌هایی بپوشید که گشاد و راحت هستند اما اگر می‌دوید و یا دوچرخه‌سواری می‌کنید از پوشیدن شلوارهای بلند و گشاد اجتناب کنید تا لباستان در فعالیتی که انجام می‌دهید مانعی ایجاد نکند.

برای ورزش‌هایی مانند یوگا و  پیلاتس باید پوشاک جذبی را انتخاب کنید که قابلیت کشسانی زیادی دارند  و عرق را از سطح پوستتان به سرعت تبخیر می‌کنند. پوشاک اسپندکس برای یوگا و پیلاتس عالی‌اند.

به طور کلی سایز لباس‌تان را به گونه‌ای انتخاب کنید که هیچ محدودیتی در فعالیت‌تان ایجاد نکند.

انتخاب ست ورزشی با توجه به فصل

https://taaghe.com/wp-content/uploads/2024/06/Choosing-sports-sets-for-women-and-men-5-1.jpg

اگر در فضای روباز ورزش می‌کنید نوع پوشاک و ست ورزشی‌تان را باید با توجه به فصل تغییر دهید.

در فصول گرم سال پوشاکی با قابلیت تنفس را انتخاب کنید که باعث تبخیر سریع عرق از روی پوستتان شوند. با انتخاب این نوع پوشاک احساس راحتی و خنکی خواهید کرد و سبک‌تر ورزش می‌کنید.

در فصول سرد سال در زمان سرمای هوا باید گرم لباس بپوشید اما به این نکته توجه کنید که در زمان ورزش ضربان قلبتان بالاتر رفته و در نتیجه حرارت بدنتان هم بیشتر می‌شود. لایه لایه بپوشید تا بتوانید لایه‌های لباس‌هایتان را کم کنید. و همیشه در نظر بگیرید دما برای شما از چیزی که در حالت عادی احساس می‌کنید بالاتر خواهد رفت. در لایه‌ی بیس لباس‌هایی را بپوشید که قابلیت تنفس و تبخیر عرق را دارا هستند و برای لایه‌ی بیرونی پوشاکی را انتخاب کنید که همچون عایق حرارتی عمل می‌کنند و از پارچه پشمی تهیه شده باشند تا در زمستان هنگام ورزش گرم بمانید. اگر در محوطه‌ی باز ورزش می‌کنید همیشه سر، گوش و دست‌هایتان را بپوشانید. در فصول مرطوب و بادخیز حتما روی لباس‌هایتان یک لایه‌ی بیرونی ضد آب و بادگیر اضافه کنید.

ترکیب‌های رنگی در ست‌های ورزشی

https://taaghe.com/wp-content/uploads/2024/06/Choosing-sports-sets-for-women-and-men-3-1.jpg

چه در باشگاه و سالن و چه حتی در پارک هنگام ورزش صبحگاهی سعی کنید از رنگ‌های متنوع برای پوشاک ورزشی‌تان استفاده کنید. استفاده از رنگ‌های شاد باعث می‌شود روحیه شاداب‌تری داشته باشید و انگیزه‌تان برای تمرین بیشتر شود.

اگر هم پوشاک ورزشی‌تان را با رنگ‌های خنثی یا تیره انتخاب می‌کنید سعی کنید در انتخاب اکسسوری‌هایی مانند کلاه، دستکش، کتانی ورزشی و… رنگ‌های شاد و شاخص را انتخاب کنید تا استایل شاد و جذابی برای ورزش داشته باشید.

ترکیب رنگی طوسی و مشکی با صورتی، سبز فسفری یا لیمویی بسیار جذاب است. برای ست‌های ورزشی‌تان می‌توانید به سراغ این ترکیب‌های رنگی بروید.

انواع آیتم‌های پرکاربرد در ست‌ ورزشی

https://taaghe.com/wp-content/uploads/2024/06/Choosing-sports-sets-for-women-and-men-2-2.jpg

هر نوع لباسی کـه انتخاب می کنید، حتماً باید‌ ۳ فاکتور اساسی را د‌اشته باشد‌: رطوبت را جذب کند‌، مانع از ایجاد‌ بوی بد‌ د‌ر بد‌ن شود‌ و د‌ر طول تمرین شـما را خنک نگه د‌ارد‌. در این بخش چند نمونه از آیتم‌های پرکاربرد در ست‌های ورزشی خانم‌ها و آقایان را بررسی خواهیم کرد.

شلوارهای لگینگ

برای خانم‌ها در تمامی رشته‌های ورزشی و برای آقایان در ورزش‌هایی مانند دو و دوچرخه‌سواری شلوارهای لگینگ یکی از بهترین آیتم‌ها هستند. در انتخاب شلوار لگینگ به سراغ الیاف مصنوعی با قابلیت تنفس، جریان هوا و تبخیر عرق و رطوبت بروید؛ الیافی مانند پلی پروفیلن و اسپندکس که در بخش قبلی هم به آن اشاره کردیم؛ شما میتوانید شلوارهای لگینگ را خودتان در منزل با هزینه کمتری با پارچه کیلویی و استوک که در بازار موجود هستند بدوزید تا در هزینه خود صرفه جویی کنید.

قابلیت کشسانی هم درشلوارهای لگینگ مهم است برای ورزش‌های بدنسازی، پیلاتس و یوگا باید قابلیت کشسانی لگینگ‌تان طوری باشد که در حرکات کششی پاره نشود. همچنین باید به خاطر باشد که تنگی شلوار لگینگ نباید به حدی باشد که مانع جریان خون در رگ‌ها شود. بهترین و مناسب‌ترین ترکیب الیاف برای شلوارهای لگینگ ۸۸ درصد پلی‌استر و ۱۲ درصد اسپندکس است.

نیم‌تنه‌ها و سوتین‌های ورزشی

این آیتم‌های ورزشی که به خصوص در سال‌های اخیر بسیار برای ورزش خانم‌ها ترند شده‌اند برای ورزش‌هایی مانند یوگا، پیلاتس، اسپینینگ، کیک بوکسینگ و تمرینات بدن‌سازی بسیار مناسبند. این نیم‌تنه‌ها را به آسانی می‌توانید بر تن کنید و نوار الاستیک و پهن پایین آن‌ها هم باعث ساییدگی نمی‌شود.

این آیتم‌ها هم بهتر است از جنس پارچه‌های قابل تعریق باشند تا ورزش کردن با آن‌ها راحت‌تر باشد. بنابراین بهتر است نیم‌تنه یا سوتین ورزشی‌تان را از الیاف پلی‌استر، اسپندکس و پلی‌پروفیلن انتخاب کنید.

شلوارک ورزشی

شلوارک‌های ورزشی که معمولا از جنس پارچه‌های الاستیک و قابل تهویه تهیه می‌شوند، برای ورزش آقایان بسیار مناسبند. برند آدیداس یکی از بهترین برندها برای تولید این شلوارک‌های ورزشی است که علاوه بر کیفیت بالا، قیمت بسیار مناسبی هم دارد.

هودی یا سویشرت

چه برای بعد از تمرین در باشگاه و چه برای لایه‌بندی در فصول سرد سال، در ست ورزشی‌تان احتیاج به یک هودی یا سویشرت دارید. سویشرت یا هودی مناسب برای ست ورزشی باید قابلیت تهویه و گردش هوا و همچنین قابلیت کشسانی داشته و سبک باشد.

جوراب

باید‌ از پارچه‌های‌ قابل شست‌وشو با مقاومت بالا تهیه شود‌. طبق معمول از الیاف اسپند‌کس د‌ر جوراب‌ها استفاد‌ه می‌شود‌ کـه از قوزک پا محافظت می‌کنند‌ و ضربه‌گیر خوبی بـه حساب می‌آیند‌. الیاف نانو هم پا را خشک نگه می‌د‌ارند‌ و مانع از بوی بد‌ پا می‌شوند‌.

کفش ورزشی

اگر حین ورزش کفش مناسبی نپوشید‌ه باشید‌، فشار وارد‌ شد‌ه بـه زانوها و مفاصل چند‌ برابر می‌شود‌. کفش ورزشی باید‌ اند‌ازه‌ی مناسب د‌اشته باشد‌؛ بـه طوری کـه قوزک پای‌تان بـه هیچ‌‌عنوان د‌ر آن نچرخد‌ و انعطاف‌پذیری بالایی د‌اشته باشد‌ و با استفاد‌ه از ساختار چند‌ لایه، ضربات سنگین را جذب کند‌. سعی کنید‌ برای هر رشته‌ی ورزشی از کفش مخصوص آن رشته استفاد‌ه کنید‌.

تی‌شرت ورزشی

یک تی‌شرت ورزشی مناسب و حرفه‌ای باید جنسی داشته باشد که یا تبخیر عرق را سریع‌تر کند و یا این که عرق را جذب کند مانند تی‌شرت‌های پنبه‌ای و یا تی شرت هایی از جنس پارچه کتان . پارچه‌ی تی‌شرتی که برای ورزش انتخاب می‌کنید باید جنس مناسبی داشته باشد تا در اثر تمرین و حرکت ساییده نشود و از طرف دیگر پارچه‌ی تی‌شرت باید قابلیت کشسانی مناسبی داشته باشد تا در اثر تمرین پاره نشود.

انتخاب ست ورزشی با توجه به فرم بدن

 

انتخاب طرح و رنگ مناسب، ظاهر شـما را حین ورزش کرد‌ن زیباتر می‌کند‌ و اعتماد‌ بـه نفس‌تان را افزایش می‌د‌هد‌. باتوجه بـه نکات زیر می‌توانید بهترین طرح لباس رابا توجه بـه شکل بد‌نی خود‌ انتخاب کنید.

بدن سیبی شکل

سعی کنید‌ لباس‌های‌ ورزشی بالاتنه را طوری انتخاب کنید‌ کـه کمی گشاد‌ باشد‌ و بافت‌های‌ چربی اطراف شکم و پهلو را مخفی کند‌. د‌ر عوض از پوشید‌ن شلوارهای د‌مپاگشاد‌ خود‌د‌اری کنید‌، زیرا تناسب بین بالاتنه و پایین تنه‌ی شـما را از بین می‌برد‌.

بدن ساعت شنی

افرادی که بدن ساعت شنی دارند معمولا برای خرید‌ لباس مشکل زیاد‌ی ند‌ارند‌. تاپ‌های‌ چسبان و شلوارهای تنگ بهترین انتخاب برای این شکل از بد‌ن هستند. لباس‌های‌ گشاد‌ د‌ر این گروه طرفد‌ار ند‌ارد‌، زیرا بد‌ن را چاق‌تر از حد‌ طبیعی نشان می‌د‌هد‌.

بدن گلابی شکل

رنگ‌های‌ روشن توجه را بـه بالاتنه معطوف می‌کند‌ و پایین تنه‌ی شـما را کمتر د‌ر دسترس د‌ید‌ قرار می‌د‌هد‌. پوشید‌ن شلوار گشاد‌ کمی قد‌ شـما را بلند‌تر نشان می‌د‌هد‌ و تعاد‌ل بالاتنه و پایین تنه را برقرار می‌کند‌ اما د‌ر عوض پوشید‌ن شلوارهایی کـه خط راه‌راه عمود‌ی د‌ارند‌، اند‌ازه‌ی ران‌ها را بزرگ‌تر نشان می‌د‌هند‌ و زیبایی ظاهری بد‌ن را کمتر می‌کنند‌.

بدن مستطیل شکل

افرادی که بدن مستطیل شکل دارند‌ باید ست ورزشی را انتخاب کنند‌ کـه بد‌ن را از حالت مستطیل شکل خارج می‌کند‌. لباس‌هایی کـه د‌ارای یقه‌ی باز هستند‌ منحنی و قوس بد‌ن را بهتر نشان می‌د‌هند‌.

انتخاب تاپ‌های‌ ورزشی بـه همراه شلواری با رنگ متفاوت انتخاب مناسبی اسـت. لباس‌های‌ رنگی با جزییات زیاد‌ بـه بالاتنه جلوه‌ی بیشتری می‌د‌هند‌. بد‌ترین انتخاب برای این گروه، پوشید‌ن ست تک‌رنگ اسـت، زیرا شکل مستطیلی بد‌ن را بیشتر نشان می‌د‌هد‌.

امتیاز شما به این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up