مشخصات یک راکت بدمینتون خوب و مناسب

با مجله اینترنتی ورزین همراه باشید :

 

راکت بدمینتون،خرید راکت بدمینتون،عکس راکت بدمینتون

راهنمایی خرید راکت بدمینتون

راکت از مهمترین تجهیزات بدمینتون محسوب می شود. نوع راکت مورد نظر شما باید با توانایی بازی و نحوه عملکردتان منطبق باشد. راکت بدمینتون معمولاً از جنس چوبی یا فلزی (آلومینیوم سبک یا استیل) برای بازیکنان مبتدی و جنس آیرودینامیک یا فیبر کربن مناسب بازیکنان حرفه ای می‌باشد.

اشتباه رایجی که بیشتر مردم مرتکب می شوند این است که راکتی را که بازیکن محبوبشان بازی میکند را انتخاب میکنند و می خرند. در حالی که هرکس سبک بازی متفاوتی با دیگری دارد. برخی راکتها ممکن است برای بعضی از افراد مناسب و برای برخی دیگر نامناسب باشند. از راکتی استفاده کنید که مناسب با نقاط قوتتان باشد. قبل از انتخاب راکت بدمینتون از خودتان سوال کنید که میخواهید قدرتی بازی کنید یا کنترلی .شما نمیتوانید همزمان هم قدرت و هم کنترل را در یک راکت داشته باشید.

راکت از مهمترین تجهیزات بدمینتون محسوب می شود. نوع راکت مورد نظر شما باید با توانایی بازی و نحوه عملکردتان منطبق باشد. راکت بدمینتون معمولاً از جنس چوبی یا فلزی (آلومینیوم سبک یا استیل) برای بازیکنان مبتدی و جنس آیرودینامیک یا فیبر کربن مناسب بازیکنان حرفه ای می‌باشد. وزن راکت ها معمولا ۸۰ تا ۱۱۵ گرم است و طول آن به ۶۸ سانتی متر می رسد.

البته وزن راکت پس از زه کشی به حدود ۱۴۰ گرم هم می رسد. راکت بدمینتون در سه نوع سبک، متوسط و سنگین ساخته شده اند که به وسیله رشته‎های باریک مشبک به قاب کشیده می‎شوند. سطح تماس باید مسطح و عاری از هر گونه شیب اضافی یا برجستگی باشد. راکت از قسمت های: دسته – میله – گلو یا سه راهی – صفحه راکت (کله راکت) تشکیل شده‌است. ضخامت دسته به طور معمول ۵/۷ تا ۵/۱۲ سانتی متر است.

از کجا بفهمیم که یک راکت بدمینتون خوب است؟

زمانی که در حال انتخاب یک راکت در فروشگاه هستید از چند مورد ساده زیر برای تست کیفیت راکت استفاده کنید:

انعطاف پذیری راکت

دو انتهای راکت را نگه داشته و آن را اندکی خمیده کنید. لطفا زمانی که در مغازه هستید این کار را به آرامی انجام دهید.(: اگر راکت به راحتی خم شد انعطاف پذیر و در غیر اینصورت خشک است.

دقت در ضربه

دسته راکت را با یک دست نگه داشته و با دست دیگر سر راکت را به یک سمت بچرخانید اگر سر راکت نچرخد بدانید که برای ضربه زدن مناسب است. مسیر حرکت توپ، زمانی که سر راکت نچرخد مطمئن تر است و برای قرار دادن محل ضربه عالی است.

مرکز تعادل 

محل مرکز تعادل یا همان بالانس راکت می باشد. هرچه مرکز ثقل راکت از دسته راکت دورتر باشد بازیکن هنگام ضربه احساس میکند سر راکت سنگین تر شده است. راکتهای سر سنگین اخیرا بیشتر عمومیت یافته اند زیرا نیروی گشتاور بیشتری به توپ وارد می کنند در حالیکه راکتهایی که مرکز ثقلشان پایین تر است ، مانور پذیرتر هستند. هر بازیکن می بایست بسته به سطح مهارت و روش بازی خود راکت مناسبی را برگزیند.

خشکی شفت (میله دسته)

زمانی که راکت بدمینتون را انتخاب می کنید میتوانید از بین انعطاف و یا خشکی راکت یکی را برگزینید.

شفت منعطف می تواند به راحتی خم شود اما شفت خشک به آسانی خم نمی شود.

پیش از خرید راکت بدمینتون به خشکی راکتتان توجه کنید. شما می توانید وزن و مرکز تعادل راکت را پس از خرید تنظیم کنید اما خشکی راکت ثابت است.

اگرچه شفت راکت همانند دیگر تجهیزات فصلی خواهد شد بدین معنی که در طول زمان خشکی آن تا حد مشخصی کم خواهد شد اما جدول زیر شما را در انتخاب شفت مناسب با سبک بازی تان کمک خواهد کرد.

راکت بدمینتون،خرید راکت بدمینتون،عکس راکت بدمینتون

بهترین راکت بدمینتون

راکت های مبتدی :

راکت های بیسیک و پایه معمولا از جنس آلومینیوم  یا آلومینیوم بهبود داده شده می باشند که به بازیکنان تازه کار و مبتدی بیشتر توصیه می گردد. علت این توصیه مقاومت بیشتر این راکت ها در مقابل ضربات ناشی از اشتباه بازیکنان به زمین یا راکت پارتنر خود در بازی دونفره می باشد.

بازیکنان مبتدی و پایه باید این نکته را بدانند که راکت های بیسیک و متوسط جوابگوی تمرینات آنها تا مدت زیادی خواهد بود. علت توصیه راکت های پایه و متوسط به بازیکنان تازه کار به دو دلیل است:

1- مقاومت بیشتر راکت در ضربه اشتباه به زمین و راکت دیگران در اثر ضربه اشتباه می باشد که امری اجتناب ناپذیر در زمان پادگیری می باشد.

2- مشخص شدن سبک بازیکنان در ابتدای کار است که این انتخاب احتیاج به زمان لازم تا رسیدن به حد متوسط یا حرفه ای دارد. انتخاب اشتباه راکت می تواند در دراز مدت به اذیت شدن مچ بازیکنان و همچنین پایین اوردن کیفیت ضربات منجر شود.

راکت های متوسط :

پس از راکت های بیسیک که معمولا به طور کامل از آلومینیوم می باشد، نوبت به راکت های متوسط می باشد که معمولا جنس شفت آن ها از کربن با مدول انعطاف پایین ( به دلیل سبک تر شدن راکت ها و دادن انعطاف کافی ) و جنس فریم آن ها از آلومینیوم می باشد. البته با اضافه کردن تکنولوژی های مختلف نظیر تغییر شکل فریم و شفت راکت یا مواد تشکیل دهنده راکت ها، می توان کیفیت راکت ها را بالا برده که طبیعتا به قیمت راکت نیز افزوده می شود.

راکت بدمینتون،خرید راکت بدمینتون،عکس راکت بدمینتون

مشخصات یک راکت بدمینتون

راکت های حرفه ای :

راکت ها از جنس کربن گرافیت که مورد پسند بازیکنان حرفه ای می باشند نیز با تغییر کیفیت کربن، راکت بازدهی بالاتری برای بازیکن ایجاد می کند. این افزایش کیفیت کربن راکت که منجر به سبکتر شدن راکت و بهتر شدن حرکت راکت در هوا موقع ضربه زدن می شود. نکته منفی این راکت ها شکننده تر شدن راکت ها در هنگام برخورد با جسم سخت است. علت این امر بهبود کیفیت بالای گرافیت در راکت است که ترد شدن راکت را به دنبال دارد.

راکت ها از نظر تعادل و استراتژی بازی به سه دسته تقسیم می شوند:

1- کنترلی

2- ترکیبی

3- قدرتی یا تهاجمی یا حمله ای

4- سرعتی

راکت‎های بازی بدمینتون به دو فرم در بازار موجود می باشند:

در تولید راکت بدمینتون از دو مدل فریم استفاده می شود . فریم ایزومتریک یا مربعی سطح موثر بیشتری دارد و دقت و کنترل ضربات را بالاتر می برد . فریم بیضی سطح موثر کمتری دارد اما اگر توپ به سطح موثرش برخورد کند ضربه با کیفیت تری رها میکند . کاربران معمولا راکت بدمینتون با فریم ایزومتریک رو ترجیح می دهند .

الف : راکت های بیضی شکل که نوع سنتی هستند و معمولا مرکز ثقل آنها متمایل به پایین است و نقطه موثر این نوع راکت ها کوچکتر و متمرکزتر میباشد. طرفداران این نوع راکت ها به تمرکز نیرو و دقت آنها علاقه دارند.

ب : راکت های ایزومتریک ( سر تخت ) : این راکت ها با صفحه مربع شکل از دهه 90 به بعد عمومیت یافتند. خصوصیت آنها بزرگ تر بودن منطقه موثر راکت است که پاسخگوی بهتری برای ضربات خارج از منطقه موثر می باشد.

راکت بدمینتون،خرید راکت بدمینتون،عکس راکت بدمینتون

توپ و راکت بدمینتون

راکت بدمینتون مناسب برای کودکان :

اکثر بازیکنانی که خود را به یک هشتم یا یک چهارم نهایی رساندند ، بازی بدمینتون را از سن 5،6 سالگی شروع کرده اند . اکثر راکت های بدمینتون در بازار 64 سانتیمتر الی 68 سانتیمتر می باشند و کسی که بخواهد از همچین راکتی استفاده کند حداقل باید 130 سانتیمتر قد داشته باشد و یعنی اینکه سنش باید حداقل 10 سال باشد مگر اینکه از لحاظ نژادی یا ترشح بیشتر هورمون رشد قدش بیشتر از حالت عادی باشد . مربیان معتقدند که بازیکنان نونهالی که با راکت های کوچک به یادگیری بدمینتون می پردازند خیلی زودتر مهارتهای بدمینتون را یاد می گیرند و برای تطابق با راکت بلند نیاز به زمان زیادی ندارند.

راکت بدمینتون کودکان از طول 52 سانتیمتر تا 58 سانتیمتر موجود می باشد (20 اینچ تا 23 اینچ )

منبع : مجله چه نیوز

امتیاز شما به این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up